VENUS

The Midlothian Heritage track teams traveled to Venus last Thursday to compete in their third meet of the year.

Though the varsity girls finished in second place and a few points back of first, the varsity boys and junior varsity boys and girls all finished atop the team standings. Heritage also had three athletes named top athletes in their divisions, which included Layton Ranson (JV boys), Noah Parker (varsity boys), and Danny Wallace (JV girls).

Individual Results

VARSITY GIRLS

Kaylee Keasler: 2nd - 200, 1st - 800 Relay, & 1st - Sprint Relay

Grayce Davis: 5th - Discuss, 1st - Shot Put, 3rd - 100 hurdles, & 3rd - 300 hurdles

Savanna Smith: 2nd - Mile Relay, & 2nd - 800

Elli Holland: 3rd - Triple Jump, 2nd - Mile Relay, 1st - Sprint Relay, 1st - Long Jump, & 1st - Sprint Relay

Saige Klor: 4th - Long Jump, 2nd - Triple Jump, 2nd - 300 hurldes, 2nd - Mile Relay, & 1st - 800 Relay

Cami Kelley: 3rd - 100, 1st - Sprint Relay, & 1st - 800 Relay

Renee Elliott: 1st - 1600, 1st - 3200, & 2nd - Mile Relay

Aspen Ware: 1st - High Jump, & 4th - Triple Jump

Julia Goerig: 3rd - Discuss

JV GIRLS

Lyla Wyrick: 3rd - 800, & 2nd - Pole Vault

Danny Wallace: 1st - Triple Jump, 2nd - Mile Relay, 2nd - Sprint Relay, 2nd - 800 Relay, & 1st - Long Jump

Milla Vlach: 2nd - Sprint Relay, 2nd - 800 Relay, & 2nd - Mile Relay

Lanie Ewton: 6th - Long Jump, & 2nd - 800 Relay

Kaylee Robinson: 5th - Long Jump, 3rd - High Jump, 2nd - Sprint Relay, & 2nd - 800 Relay

Gabby Stripling: 2nd - High Jump, 2nd - 100, & 2nd - Sprint Relay

Rachel Hatten: 1st - 400, 2nd - Mile Relay

Juliana Pologruto: 2nd - Mile Relay, 6th - Triple Jump, & 4th - 400

Kara Mahoney: 3rd - Triple Jump, & 1st - High Jump

Ashlyn Alexander: 2nd - 100, & 3rd - 200

Elizabeth Schmidt: 1st - Discuss, & 6th - Shot Put

Alex Sackett: 4th - 800, 3rd - 1600, & 3rd - 3200

Makayla Montalvo: 2nd - Shot Put

Mya Freeman: 1st - 100 hurdles, 1st - 300 hurdles, & 6th - 200

Zoe Isom: 5th - Discuss

VARSITY BOYS

Tyler Walker: 1st - Mile Relay, 2nd - 200, & 1st - 800

Langston Anderson: 1st - 800 Relay, 1st - Long Jump, & 2nd - Sprint Relay

Raja Banks: 1st - Mile Relay, 1st - 800 Relay, & 2nd - Sprint Relay

Christian Elliott: 2nd - Sprint Relay, & 1st - 800 Relay

Dalton Whitt: 3rd - 200, 4th - Long Jump, 3rd - Triple Jump, & 3rd - 100

Jack Freeman: 2nd - Shot Put, & 2nd - Discuss

Nathan Gaskamp: 3rd - Discuss, & 3rd - Shot Put

Ethen Agreda: 1st - 1600, & 1st - 3200

Noah Parker: 1st - 400, 2nd - Triple Jump, 1st - Mile Relay, & 3rd - High Jump

Dre Washington: 1st - 800 Relay, & 2nd - Sprint Relay

Landon Ledbetter: 3rd - 110 hurdles, & 3rd - 300 hurdles

Nathan Medrano: 2nd - 400, & 1st - Mile Relay

Wyatt Thomas: 6th - 400

Jaden Helbert: 4th - 100, & 6th - 200

Brayden Wright: 6th - High Jump, 6th - 110 hurldes, & 6th - 300 hurdles

Kyle Penwarden: 4th - 3200, & 6th - 800

JV BOYS

Haydon Wiginton: 3rd - 300 hurdles, 2nd - 110 hurdles, & 1st - Mile Relay

Lorenzo Wilson: 3rd - Shot

Tristan Pashall: 2nd - 200, 1st - Long Jump, 2nd - Triple Jump, & 2nd - High Jump

Preston Godfrey: 1st - Sprint Relay

Carter Wilkerson: 2nd - 100, 1st - 800 Relay, 1st - Sprint Relay, & 2nd - Long Jump

Jacob Eskins: 3rd - Discuss

Malachi Klor: 2nd - 800, & 1st - Mile Relay

Layton Ranson: 4th - 110 hurdles, 1st - 300 hurldes, 1st - High Jump, 1st - Triple Jump, & 1st - Mile Relay

Konner Jones: 1st - 800 Relay, 1st - Shot Put, 1st - Discuss, & 1st - Mile Relay

Amir Dereoun: 1st - 800, 1st - 1600, & 1st - 3200

Coleman Blood: 3rd - 100, 1st - Sprint Relay, & 1st - 800 Relay

Elijiah Mays: 4th - 100, 1st - Sprint Relay, & 1st - 800 Relay

Matthew Thomas: 3rd - 1600, & 4th - 3200

Sterling Garcia: 2nd - 400

Tiatan Clark: 5th - 300

DeAngelo Freeman: 4th - 200

Sam Rice: 5th - 3200, & 4th - 1600

Nathan Stephens: 4th - Discuss

Kolton May: 5th - Shot Put

Jarod Metcalfe: 5th - 200